Suve oči – koje kapi izabrati: Različite aktivne supstance
Potreba za upotrebom kapi za suve oči javlja se kada naše oči ne proizvode dovoljno suza ili kada suze prebrzo isparavaju. O razlozima zbog kojih do ovoga dolazi, govorili smo u našem članku Suve oči: Činjenice obolesti. Sada ćemo pobliže analizirati glavne razlike među kapima za oči i kako izabrati one prave za vas.
Upotreba kapi za oči je veoma rasprostranjena i uglavnom vrlo sigurna, pod uslovom da se koriste prema uputstvu proizvođača. Korisnici imaju na raspolaganju širok izbor različitih kapi za oči.

Da li su sve kapi za oči iste?
Ne, kapi za oči se obično razlikuju po aktivnim supstancama, prisustvu ili odsustvu potencijalno štetnih materija (kao što su konzervansi i fosfati), farmaceutskom obliku, kao i po pakovanju (bočice za višekratnu upotrebu ili jednodozne ampule za jednokratnu upotrebu).
U Srbiji je dostupno mnogo kapi za oči sa različitim aktivnim supstancama. U ovom članku ćemo predstaviti samo one čiju je efikasnost potvrdila vodeća evropska stručna zajednica za bolest suvih očiju i koje su uključene u smernice za lekare pod nazivom TFOS DEWS II.
I. Aktivne supstance za povećanje viskoznosti
Kada bi kapi za oči bile sastavljene samo od fiziološkog rastvora (voda sa dodatkom soli), brzo bi se isprale sa površine oka. Zbog toga su potrebne dodatne viskozne supstance koje produžavaju zadržavanje tečnosti na površini oka, povećavaju debljinu suznog filma i obezbeđuju efikasnije vlaženje, čime ublažavaju neprijatne simptome suvih očiju. Najčešći predstavnik ove grupe je hijaluronska kiselina, dok se takođe koriste i drugi polimeri, poput hidroksipropil metilceluloze (HPMC) i polivinilpirolidona (PVP).
II. Hipoosmolarne kapi
Kod suvog oka, zbog povećanog isparavanja vode, suzni film postaje hiperosmolaran. To znači da, umesto da suze vlaže oko, one dodatno isušuju ćelije na površini oka, izvlačeći vodu iz ćelija u suzni film. Ovakvo isušivanje dovodi do propadanja ćelija, a njihova smrt može izazvati upalu površine oka. Iako hipoosmolarne kapi ne sadrže takozvane "aktivne" supstance, preporučuje se da kapi za oči budu hipoosmolarne jer njihova upotreba omogućava da voda prodre u ispražnjene ćelije, umesto da ih dodatno isušuje.
III. Osmoprotektanti
Kod suvog oka, ćelije na površini oka postaju dehidrirane, što može dovesti do njihovog oštećenja ili čak smrti. Osmoprotektanti štite ćelije u uslovima suvoće tako što ih obavijaju i sprečavaju dalje isušivanje i propadanje. Najčešće korišćen osmoprotektant u našoj zemlji i Evropi je trehaloza. Trehaloza je prirodna supstanca koja omogućava organizmima da prežive duže periode suše zahvaljujući svojoj sposobnosti zadržavanja vode. Zahvaljujući ovim izuzetnim svojstvima, trehaloza može štititi i obnavljati površinu oka.
IV. Lipidne supstance
Gornji, lipidni sloj suznog filma ima ključnu ulogu u sprečavanju isparavanja suza. Kada je suvo oko posledica prekomernog isparavanja suza, to znači da vodeni sloj suznog filma prebrzo isparava, jer lipidni (masni) sloj nije dovoljno razvijen ili je lošeg kvaliteta. Da bi se pomoglo u obnovi lipidnog sloja suznog filma, kapima za oči mogu se dodati lipidne supstance, poput različitih ulja (ricinusovo, maslinovo, kokosovo, mineralno ulje).
Proverite koji su štetni dodaci u kapima za oči i na šta obratiti pažnju pri odabiru kapi.
Pružite svojim očima samo najbolje. Odaberite Thealoz® Duo – kapi za oči sa 0 % konzervansa!
Thealoz® Duo sa jedinstvenom kombinacijom trehaloze 3 % i hijaluronske kiseline osigurava trenutno delovanje i dugotrajnu hidrataciju Vaših očiju. Thealoz® Duo je bez konzervansa zahvaljujući inovativnoj ABAK® bočici sa posebnim uloškom i membranskim filterom.
Više o kapima Thealoz® Duo.
Kaja Gašperlin, mag. farm.
Izvor: 1. Pucker AD, Ng SM, Nichols JJ. Over the counter (OTC) artificial tear drops for dry eye syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2016;2:CD009729.